Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ayasofya'da 86 yıl sonra kılınan ilk Cuma namazında saf tutarak tarihe tanıklık etti. Tarhan, twitter hesabından Ayasofya Camii içerisinden çektiği videoyu “Ayasofya kendi kültürümüzle barışarak modernleşmenin bir sembolü. Kültürel tarihçilik olarak ele alırsak barışa hizmet eder.” ifadeleriyle paylaştı.

Tarihi bir gün

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde tarihi bir gün yaşandı. Danıştay kararı ile müzeden camiye çevrilerek ibadete açılan Ayasofya'nın 4 minaresinden ezan sesi yükselmesinin ardından ilk namaz eda edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ve devlet erkânının da katılımıyla, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetleri ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz öncesi Kur'an-ı Kerim okurken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da cuma duasını okudu. Erbaş’ın Cuma hutbesini okurken elinde kılıç tutması dikkat çekti.

Hutbede kılıç ne anlama geliyor?

Cuma namazı ve bayram namazı hutbelerinde bazı camilerin kılıç geleneği günümüzde de devam ederken, kılıç geleneği sembolik anlamlar içeriyor. Sağ ele alınan kılıç, “kullanma” niyetini ortaya koyuyor ve düşmanı korkutmayı amaçlıyor. Hutbelerde kılıç sol ele alınıyor. Bu da, ‘dosta güven verme’ amacını taşıyor.

Prof. Dr. Tarhan’dan “tarihi gün” yorumu

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınan Cuma namazı için 500 kişi davet edildi. Davetliler arasından Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan da vardı. Tarhan, namazın ardından sosyal medya hesabında caminin içinden çektiği videoyu “Ayasofya kendi kültürümüzle barışarak modernleşmenin bir sembolü. Kültürel tarihçilik olarak ele alırsak barışa hizmet eder” ifadeleriyle paylaştı.

350 bin kişi katıldı

Öte yandan Ayasofya Camii'nde kılınan ilk namazın ardından Fatih Sultan Mehmet'in türbesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada bugün Ayasofya'da 350 bin kişinin cuma namazı kıldığını söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın tarihi günde çektiği videosu: